Bylinky v akci

Zelený poklad aneb bylinkové pohlazení

Jsou voňavé, jemné i silně aromatické, a když si s nimi jednou začneme, už to bez nich nepůjde. Můžeme je pěstovat na zahrádce i na okenním parapetu, a vnést si tak kousek léčivé a voňavé přírody až do kuchyně. Spotřeba bylinek roste úměrně s novými poznatky o jejich pozitivním působení na organizmus i s celkovou změnou stravovacích návyků. Bylinkami zpestřujeme chuť nejrůznějších pokrmů a díky nim měníme jídelníček na zdravější, chutnější a pestřejší.

Bylinkománie

Bylinky nabízejí spoustu možností, jak ozvláštnit jídlo. Jehněčí se saturejkou, potočnicová polévka, vepřové medailonky s meduňkou, králík v bylinkovém hávu, opečené brambory jsou nejlepší s rozmarýnem a houbová omeleta s koriandrem. Doma upečený chléb a pečivo se směsí bylinek dostane jiný šmrnc a hned chutná jinak. Stručně řečeno - jídla a pečivo ochucené bylinkami voní mnohem výrazněji a přinášejí ten správný gourmetský požitek.

BazalkaBazalka

Bazalka dobře ladí s česnekem, rajčaty a olivovým olejem. Do jídla ji přidávejte těsně před podáváním. Přebytky můžete zpracovat do pesta. Bazalka sušením ztrácí aroma.

 

EstragonEstragon

Estragon je klasickou bylinkou francouzské kuchyně – estragonový ocet, omáčka Bernaise, estragonová hořčice. Zkuste jemnou smetano-estragonovou omáčkou přelít lososa.

 

OreganoOregano

Oregano je známé především v sušené podobě, jeho nahořklá bylinková chuť prospívá polévkám. Čerstvá bylinka se používá do různých salátů, zvláště v kombinaci s rajčaty a paprikami.

 

MátaMáta

Máta se používá především do ovocných a zeleninových salátů a letních koktejlů. Méně známé je použití máty k přípravě jehněčího masa, ryb a plodů moře.

 

SaturejkaSaturejka

Saturejka má neopakovatelnou pikantní chuť. Výtečná je v mletých masech, svůj chuťový půvab má v nakládané zelenině.

 

RozmarýnRozmarýn

Intenzivní chuť rozmarýnu báječně okoření maso a ryby - postačí jen ždibek. Můžete si také připravit rozmarýnový olej nebo jej přidat do směsi na pečení chleba.

 

TymiánTymián

Tymián vylepší chuť nakládaných sýrů, zvýrazní chuť marinovaného masa i pokrmů z ryb, hodí se ke zvěřině. Pečete doma chleba? Nebojte se do těsta přidat pár snítek tymiánu! Výsledek předčí očekávání.

 

ŠalvějŠalvěj

Se šalvějí se to nesmí přehánět. Přidává se hlavně k tučnějším masům. Ze šalvěje, citronové šťávy a oleje připravíte dokonalou marinádu např. na skopové kotletky.